Az alábbi cikkben a következő kérdésekre keressük a válaszokat:
Kinek a feladata a fűtésvezérlés megvalósítása?
Hogy válasszuk ki a megfelelő eszközöket?
Mennyibe kerül egy fűtésvezérlő rendszer?
Általában a kazán vagy a hűszivattyú üzembehelyezője, esetleg a villanyszerelő telepíti a vezérlést. Hogy mikor melyik szakágra esik a választás, az több mindentől is függ. 1-2 fűtési zónából álló házaknál, gázkazános fűtési rendszer esetén a kazánszerelő felszereli a termosztátokat is, amik majd indítják, illetve leállítják a kazánt. Ebben az esetben nincs értelme még egy szakembert bevonni a kivitelezésbe. Hőszivattyús fűtések esetén a legtöbb gyártó termosztáttal együtt kínálja a rendszereit, így ilyenkor a hőszivattyú üzembehelyezője végzi el a termosztát szerelést és a kívánt hőmérsékletet biztosító beállításokat. Mind a kazánszerelő, mind a hőszivattyús akkor tudja megtenni ezt, ha korábban a villanyszerelő már kiépítette a megfelelő kábeleket a megfelelő pontok közé.
Ez így leírva elég egyszerűnek tűnik, viszont az utóbbi időben rohamosan elkezdett bonyolódni a helyzet.
Egyrészt a korábbi 1-2 zónás házakat szépen lassan felváltják a 8-10 vagy akár több zónás házak, ami ennyivel több termosztátot, és ennyivel bonyolultabb rendszert jelent.
Ezen kívül nem csak fűtésről, hanem hűtésről is gondoskodnak az újabb építésű ingatlanok esetén. Legyen az klíma, fancoil, vagy felülethűtés, mindenképpen összhangban kell működnie a fűtéssel, és az egyes zónabeállításokkal.
Mindezeken felül egyre többen szeretik a telefonjukról szabályozni a házukban lévő hőmérsékletet, kiegészítve a redőnyökkel és a világítással, ami pedig már valamilyen okosotthon rendszer kialakítását vetíti előre.
Nem csak az igények spektruma lett sokkal szélesebb, de ennek megfelelően egyre több szabályzó rendszer kerül kereskedelmi forgalomba, és nem könnyű kitalálni, hogy melyik lesz a legjobb. Amennyiben úgy gondolja, hogy megbízna valakit a vezérlés megtervezésével és kivitelezésével, kérjen tőlünk ajánlatot az alábbi gombra kattintva!
Új ház építése esetén érdemes összehangolni a megfelelő szakágakat már az építkezés nagyon korai szakaszában. Sokat segít, ha a gépész és a villanyszerelő már az alapszereléskor le tudják egyeztetni, hogy hol mi fog helyet kapni, és mit mivel kell összekötni. Kész ingatlanok esetén más a helyzet, de a vezeték nélküli rendszerek elterjedése rengeteg lehetőséget teremt az ilyen feladatok megoldásához.
A megfelelő eszközök kiválasztása előtt meg kell válaszolni a következő kérdéseket:
Csak fűtést, vagy a hűtést is automatizálni kell? Esetleg csak a hűtést?
Milyen fűtő- és hűtőtestek állnak rendelkezésre? (radiátorok, padlófűtés, klímák, mennyezethűtés, fancoil, stb..)
Mi állítja elő a hőt? (kazán, hőszivattyú, egyéb)
Van e lehetőség vezetékezésre, vagy nem szabad falat bontani?
Hány zóna hőmérsékletszabályozását kell megoldani?
Van igény a telefonos irányíthatóságra akár távolról is?
Fali termosztátok szükségesek, vagy elég a telefonos vezérelhetőség?
Végső soron a legtöbb ember arra kíváncsi, hogy milyen áron tudja megvalósítani azt, amit szeretne. Az egyszerűség kedvéért most a vezetékezési költségeket, és egyéb munkadíjakat nem vesszük figyelembe, de pár alapszintű anyagköltség számítást elvégzünk.
Magyarországon nagyon népszerű, és széles körben elérhetők a Computherm termosztátok, így ehhez a számoláshoz ezeket a készülékeket használjuk. Bővebb információk: https://computherm.info/hu
2 db Computherm T32 szobatermosztát: 7 336 Ft x 2 db = 14 662 Ft
1 db Computherm Q4Z zónavezérlő: 13 721 Ft
2 db Computherm DF-110E szelepmozgató: 9 136 Ft x 2 db = 18 272 Ft
Összesen: 46 655 Ft
Szintén Computherm eszközökkel, de vezeték nélküli rádiós termosztátokkal:
2 db Computherm T70RF szobatermosztát: 16 221 Ft x 2 db = 32 442 Ft
1 db Computherm Q4Z zónavezérlő: 13 721 Ft
2 db Computherm DF-110E szelepmozgató: 9 136 Ft x 2 db = 18 272 Ft
Összesen: 64 435 Ft
A Shelly nevű gyártó okos eszközeire egyaránt jellemző, hogy a működésükhöz WIFI kapcsolat szükséges. Minden beállítást telefonos applikáción keresztül tehetünk meg, és akár az otthonunktól távol is elérhetjük a rendszert, ha ezt megengedjük az eszközeinknek. Érdemes ellátogatni a gyártó honlapjára: https://www.shelly.cloud/en-hu
2 db Shelly PLUS H&T hőmérő: 14 385 Ft x 2 db = 28 770 Ft
2 db Shelly TRV radiátorszelep mozgató 33 795 Ft * 2 db = 67 590 Ft
1 db Shelly PLUS 1 okosrelé: 6 895 Ft
Összesen: 103 255 Ft
Komolyabb okosotthon eszközökkel megvalósított fűtés- és hűtésvezérlés bekerülési költségének alsó határa valahol 3-400 000 Ft körül mozog. Segítségükkel olyan feladatok is megoldhatók, ahol nem csak egy kazánt kell irányítani, hanem keverőszelepeket, vagy egyéb eszközöket kell irányítani. Felülethűtés esetén erre nagy valószínűséggel szükség lehet a pára kicsapódásának elkerülése érdekében.
A Taphome nevű gyártó magyarországi képveselete már elvégezte helyettünk a kalkulációt, bár egy nagyobb rendszerrel számolva. A linken található oldalon legörgetve legalulra, megtaláljuk az erről szóló táblázatot: http://www.epuletautomatizalas.hu/taphome/index.php
Szintén elérhetők kész kalkulációk a saját okosotthon központtal dolgozó OOT Technologies oldalán, de ezen felül megadhatunk egyedi igényeket, és előre kiszámolhatjuk a várható költségeket, ha ilyen megoldást szeretnénk: https://www.oott.hu/okos-otthon-minta-kalkulaciok/
Egyrészt a széles gyártói kínálatnak köszönhetően szinte bármi megvalósítható, cserébe nehéz tisztán látni, és kiválasztani a legjobb megoldást. A fentiekben próbáltunk némi iránymutatást adni, de szívesen vállalkozunk fűtési rendszerek vezérlésének megvalósítására egyedi igények alapján. Keressenek bátran ajánlatkéréssel az alábbi gombra kattintva!
villanyszerelő, villamosmérnök
+36 30 359 0587
nyaribalazs.bek5@gmail.com