A világítás 3 rétege

A jó világítási rendszer is olyan mint a hagyma: réteges. Valószínűleg vannak olyan jó ízlésű emberek, akik ösztönösen megfelelő lámpákat választanak ki, de többen vagyunk, akik nem ilyen szerencsések. Aki szeretné tudatosan alakítani a lakása fényeit, de nem engedheti meg magának egy lakberendező megbízását, annak segíthet, ha rétegenként átgondolja az egyes helyiségek világítását. Angolul beszélőknek ajánlom a videót, amiből én is merítettem, de pár gondolatot én is kiemelek belőle:

1. réteg: háttérvilágítás

Minden helyiség világításának alapját a háttérvilágítás adja. Ettől a rétegtől függ, hogy egy szobában sötét, vagy félhomály uralkodik, és így megadja az alaphangulatot. Mivel ezeknek a fényforrásoknak lágy, szórt fénye van, nagy területek egyenletes megvilágítását biztosítják. Többnyire ide tartoznak az alábbi lámpa típusok:


2. réteg: kiemelő fények

A kiemelő fények segítségével stílust csempészhetünk a lakásba. Művészeti alkotások, építészeti elemek, bizonyos területek kiemelésével további kontrasztokat és árnyékokat hozhatunk létre. Fókuszált fényű fényforrásokkal oldható meg ez a feladat, amelyek ráadásul jóval erősebb fényerővel bírnak. Leginkább az alábbi típusok látják el ezeket a feladatokat:


3. réteg: lámpák, amik célfeladatot látnak el

LED szalag a konyhaszekrény felső része alatt, irodai lámpa az íróasztalon, spotlámpák a fürdőszobai tükör fölött. Közös bennük, hogy egyetlen céljuk van, és ezt szolgálják a kialakításukkal és fényükkel egyaránt. A hangulatért nem ők felelősek, de jelentőségük nem elhanyagolható. Nagyban hozzájárulnak a komfortérzethez.


Kétség kívül nagy élmény, ha magunknak alkotjuk meg az életterünk világítását. Ettől függetlenül nagyon előnyös, ha van lehetőség szakemberrel konzultálni a világítási tervről, hiszen a szakértelem és a tapasztalat nem pótolható. Amennyiben segítségre van szüksége, keressen bizalommal, igyekszem utat mutatni.