Mit gondoljunk át villanyszerelés előtt?

Az már megszokott, hogy az építkezés addig nem kezdődik el, amígy nem készül terv a házról, és ez építészeti szempontból rendben is van. Ezzel ellentétben a villamos hálózatot nagyon ritkán, jellemzően csak bizonyos méret és teljesítmény fölött tervezik meg.

Maga a villamos terv nem is feltétlen szükséges. Nagyon sok jó villanyszerelő van, aki a vonatkozó szabályok szerint ki tudja alakítani az ingatlan kábelezését, viszont az előre gondolkozásnak nagyon sok előnye van. Ha lakberendező is dolgozik a projekten, akkor ő valószínűleg készíteni fog világítási tervet, elhelyezi a kapcsolókat, és a nagyobb fogyasztókat a ház tervein, de amikor nincs ilyen terv, akkor ez a feladat a villanyszerelőre hárul. Valószínűleg fel fog tenni olyan kérdéseket is az igényfelmérés során, amik váratlanul érik a megrendelőt.

A végén valahogy így néz ki terv, ami alapján elkészül a végleges ajánlat, majd a kivitelezés:

Ahhoz, hogy a terv elkészülhessen, elég sok kérédést kell részletesen átbeszélni. Készítettünk egy igényfelmérő listát, ami segíthet a felkészülésben egy ilyen egyeztetésre:

Általános kérdések:

Konyhai és egyéb gépek:

Érdemes átgondolni, hogy milyen gépek lesznek a lakásban, és ha lesznek, akkor hol:

Világítás

A lenti gombra kattintva olvasható az erről szóló cikkünk:

Hűtés, fűtés, szellőztetés:

TV, internet, biztonságtechnika

Az eddigi szempontok minde erősáramú oldalról számítanak, viszont egyre nagyobb az új házak gyengeáramú hálózata is:

Extrák

Szinte mindenkinek vannak egyéni igényeik, és bizony gyakran szükség van hozzájuk villamos energiára. Ilyenek például:

A lista természetesen nem teljes, mi is gyakran találunk további szempontokat is. Mindenesetre reméljük, hogy segítséget jelent mindenkinek, aki építkezés vagy felújítás előtt áll.